Ședința Consiliilor Administrative ale instituţiilor medico-sanitare publice raionale
Întrunirea lunară cu reprezentanții APL I din raionul Hîncești
La 06.02.2018, în Sala de ședințe a Consiliului Raional Hîncești, a avut loc întîlnirea lunară a administraţiei raionului Hîncesti cu primarii localităţilor din raion, la şedinţă fiind prezent şi reprezentantul Guvernului în teritoriu, dl Ion MEREUŢĂ.
Ședința a început cu prezentarea dării de seamă referitor la activitatea Inspectoratului de Poliție Hîncești în anul 2017. Dl Lilian LUCA, șeful Inspectoratului de Poliție Hîncești a comunicat informaţia despre starea criminogenă din raion, enunţând cele mai frecvente infracțiuni și contravenții, măsurile de securitate necesare pentru prevenirea victimizării, siguranța personală și protecția bunurilor materiale. La finalul raportului anual, conducerea Inspectoratul de Poliție Hîncești a primit uniformele procurate în baza deciziei Consiliului Raional Hînceşti.
Dl Ghenadie BUZA, Preşedintele raionului Hînceşti, a menționat colaborarea eficientă cu Inspectoratul de Poliție , iar dl Ion MEREUŢĂ, reprezentantul Guvernului în teritoriu, a vorbit despre relațiile de conlucrare cu administraţia publică locală și a adus mulțumiri Inspectoratului de Poliție pentru stimularea primarilor cu cupe de mențiune și diplome de gratitudine.
Şedința operativă din data de 17 august 2020
Comunicat informativ
Comunicat informativ privind întrunirea extraordinară a Preşedintelui raionului Hînceşti cu primarii unităţilor administrativ-teritoriale de nivelul I din raionul Hînceşti
Marţi, 14. 11.2017 , în sala de şedinţe ”Constantin Stere”, a avut loc întrunirea extraordinară a conducerii executive a raionului Hîncesti cu primarii localităţilor din raion, convocată la iniţiativa edililor în vederea rezolvării problemelor stringente ale administraţiei publice locale şi populaţiei.
La prima întrebare din agendă, dl Mihail GÎDEI, manager sector Anenii-Noi, ÎCS Red Union Fenosa, a comunicat primarilor lucrările efectuate pe parcursul anului curent pentru îmbunătăţirea stării reţelelor electrice din raionul Hînceşti şi planul investiţiilor pentru anul 2018, urmând a fi extinse şi renovate reţelele în 22 localităţi din raionul Hînceşti. La rândul lor, edilii au menţionat faptul că mai sunt probleme în acest sector, solicitând reprezentanţilor ÎCS Red Union Fenosa din teritoriu colaborare şi intervenţii prompte în vederea asigurării cu energie electrică a localităţilor, precum şi protejării vieţii populaţiei.
Stimaţi locuitori ai localităților Onești, comuna Mereșeni, ...
Cu ocazia sărbătorii Hramului localității – 8 noiembrie, sărbătoarea Sfîntului Dumitru, din numele Consiliului Raional Hîncesti, Vă adresez cele mai sincere urări de bine, multă sănătate, fericire și împlinire a tuturor dorinţelor.
ANUNȚ!
Ședința operativă din data de 26 octombrie 2020
Proiectul “Antreprenoriatul social și tinerii din Moldova pentru o societate mai inclusivă, durabilă și...
PLANUL ANUAL DE ACTIVITATE al Consiliului Raional Hînceşti pentru anul 2019
Planului de activitate a Serviciului Arhivă
Recepția Președintelui Raionului Hîncești dl Buza Ghenadie ...
Astăzi, 29 decembrie 2017, în cadrul Recepției Președintelui raionului cu ocazia sărbătorilor de iarnă a avut loc și evenimentul de deschidere oficială a blocului nr. 1 a Consiliului Raional Hîncești după reparația capitală și Slujba Divină de Sfințire.
La eveniment au participat conducerea executivă a raionului Hîncești, oaspeți de onoare din partea Parlamentului Republicii Moldova , dna deputat Lidia Lupu, reprezentantul Guvernului Republicii Moldova , dl Mereuță Ion, Soborul de preoți de la Catedrala ”Sfînții Mihail și Gavriil” din mun. Hîncești și Catedrala ”Sfînta Teodora de la Sihla” din mun. Chișinău, consilierii raionali, primarii UAT de nivelul I, șefii serviciilor descentralizate și desconcentrate, colectivele serviciilor descentralizate, șefii instituțiilor medicale din raion, managerii instituțiilor de învățămînt.










